جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
  • خانه
  • >
  • مقالات
  • >
  • راهنمای چیدمان آشپزخانه و ابعاد استاندارد طراحی آشپزخانه

راهنمای چیدمان آشپزخانه و ابعاد استاندارد طراحی آشپزخانه

چیدمان آشپزخانه

چیدمان آشپزخانه مناسب قلب هر آپارتمان یا خانه ای را می سازد. از آنجایی که یک آشپزخانه با کیفیت بالا باید برای سالیان متمادی شادی و نشاط را فراهم کند، در انتخاب و طراحی آشپزخانه باید به خواسته ها و نیازهای شخصی توجه شود. زیرا آشپزی و غذا خوردن با هم در یک آشپزخانه ارگونومیک و راحت لذت بیشتری دارد. به همین دلیل است که چند نکته برای طراحی آشپزخانه و ابعاد استاندارد آشپزخانه را در راهنمای خود قرار داده ایم. 

چنانچه علاقه مند به خرید کابینت آماده هستید میتوانید از طریق بخش تماس با ما، شبکه های اجتماعی و یا از بخش چت آنلاین با ما در تماس باشید.

ابعاد استاندارد در چیدمان آشپزخانه

از آنجایی که اکثر تولید کنندگان برای چیدمان آشپزخانه از اندازه های استاندارد برای کابینت خود استفاده می کنند، چند دستورالعمل برای فاصله و ابعاد لوازم آشپزخانه وجود دارد. مهمترین ابعاد استاندارد در نمودار زیر نشان داده شده است.

اندازه استاندارد آشپزخانه

به عنوان یک قاعده، چیدمان آشپزخانه به کابینت هایی تقسیم می شود که برای نگهداری لوازم آشپزخانه مانند قابلمه، ظروف و کارد و چنگال و همچنین مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند، و کابینت های آشپزخانه که لوازم توکار را در خود جای می دهند. بسته به اندازه فضا و سلیقه فردی، تعداد زیادی از انواع کابینت در ارتفاع، عمق و عرض مختلف برای طراحی آشپزخانه وجود دارد.

کابینت های زمینی معمولاً دارای ارتفاع 50 سانتی متر تا 90 سانتی متر، کابینت های دیواری از 30 سانتی متر تا 90 سانتی متر و کابینت های ایستاده از 150 سانتی متر تا 240 سانتی متر هستند. عمق کابینت های زمینی و ایستاده 56 سانتی متر است، کابینت های دیواری معمولاً 30 سانتی متر عمق دارند. عرض کابینت های آشپزخانه می تواند از 30 سانتی متر تا 120 سانتی متر متغیر باشد.

کابینت های آشپزخانه برای لوازم  بر اساس عرض لوازم توکار است، عرض باکس یخچال 60 سانتی متر است، برای اجاق گاز یا فر به همین صورت است. ماشین ظرفشویی در عرض های 45 سانتی متر و 60 سانتی متر موجود است. اجاق‌ها به صورت استاندارد 60 سانتی‌متر عرض دارند، اما در عرض‌های 80 و 90 سانتی‌متر و 45 سانتی‌متر نیز موجود هستند.

بین کابینت های پایین و بالایی باید 50 سانتی متر تا 65 سانتی متر فاصله وجود داشته باشد. و به اندازه فردی که در آشپزخانه کار می کند بستگی دارد. 

هنگام نصب هود ارتفاع مناسب باید بین 65 الی 75 سانتی متر باید در نظر گرفت شود.

ارتفاع استاندارد برای مناطق کار در آشپزخانه

کارهای مختلفی در آشپزخانه صورت می گیرد که هر کدام در ارتفاعات مختلف انجام می شوند تا با راحتی کامل صورت گیرد. از آنجایی که قد افراد بسیار متفاوت است، تولید کنندگان کابینت  اندازه را برای تطبیق ارتفاع کار در آشپزخانه نسبت به قد مشتری ارائه می دهند.

ارتفاع کار در آشپزخانه با توجه به ارتفاع کابینت زمینی، صفحه کار و پایه با توجه به نیاز مشتریان تعیین می شود. 

ارتفاع میز کار

ارتفاع کار همیشه باید بر اساس قد فرد که در آشپزخانه کار می کند باشد. چیدمان آشپزخانه به سه قسمت، کار آماده سازی، پخت و پز و شستشو تقسیم می شود که از نظر طراحی ارگونومیک آشپزخانه باید ارتفاعات متفاوتی داشته باشد. ارتفاع کار بهینه برای تمام کارهای آماده سازی مانند خرد کردن سبزیجات، 15 سانتی متر زیر آرنج است.

ارتفاع اجاق در حالت ایده آل 20 سانتی متر زیر آرنج است. در قسمت سینک، کف سینک توکار، ارتفاع واقعی کار است. در حالت ایده آل، کف سینک باید 10 تا 15 سانتی متر زیر ارتفاع آرنج باشد. این کار دیسک کمر را تسکین می دهد.

بهبود مسیرهای کاری برای هر شکل آشپزخانه

فاصله پیاده‌روی بین یخچال، اجاق گاز و سینک باید کوتاه باشد تا بتوان به بهترین نحو ممکن در آشپزخانه کار کرد. بنابراین چیدمان آشپزخانه باید به صورت ارگونومیک طراحی شود تا مسافت پیاده روی کاهش یابد. در آشپزخانه ای که طبق استانداردهای ارگونومیک طراحی نشده بود، 32 دقیقه پیاده روی وجود دارد. در عوض، مسافت پیاده روی در یک آشپزخانه ارگونومیک طراحی شده 18 دقیقه است. این نشان می دهد که یک آشپزخانه با طراحی ارگونومیک چقدر مفید است.

در طراحی آشپزخانه باید به اصطلاح «مثلث جادویی» توجه کرد که به صورت مثلثی خیالی بین ایستگاه های شستشو، خنک کننده و پخت و پز ترسیم می شود. این مثلث به طور سیستماتیک فاصله پیاده روی را کوتاه می کند، به این معنی که کار می تواند بسیار کارآمدتر و در زمان کمتری انجام شود. اصل “مثلث جادویی” را با استفاده از اشکال مختلف نشان داده ایم:

در یک آشپزخانه کوچک ، ایستگاه های شستشو، پخت و پز و خنک کننده در امتداد ردیفی از کابینت های آشپزخانه قرار دارند. هنگام چیدمان آشپزخانه، مراقب باشید که ایستگاه ها خیلی از هم دور نباشند تا رفت و آمد را به حداقل برسانید. باید حداقل یک منطقه بین ایستگاه ها وجود داشته باشد که به عنوان محل کار برای تهیه و آماده سازی غذا عمل می کند یا می تواند به عنوان محل نگهداری استفاده شود.

در آشپزخانه L شکل یا آشپزخانه گوشه ای، هر دو پایه آشپزخانه باید برای قرار دادن مناطق شستشو، خنک کننده و پخت و پز استفاده شود. در انتهای L شکل باید یخچال یا سینک باشد. صفحه داغ به طور ایده آل در وسط قرار دارد، بنابراین ایستگاه ها در یک مثلث خیالی قرار دارند.

با جزیره آشپزخانه، کارشناسان آشپزخانه استفاده از بلوک آشپزخانه مستقل را برای قرار دادن منطقه پخت و پز با اجاق گاز و اجاق گاز توصیه می کنند. سپس سینک و یخچال در آشپزخانه کوچک قرار می گیرند. از طرف دیگر، منطقه سینک را می توان در جزیره آشپزخانه نیز برنامه ریزی کرد، سپس مناطق پخت و پز و خنک کننده در واحد آشپزخانه مقابل قرار دارند.

در یک آشپزخانه U شکل ، اجاق، سینک و یخچال در اطراف آشپز قرار می گیرند. دسترسی به تمامی ایستگاه ها از کوتاه ترین مسیر امکان پذیر است و مسیرها به صورت بهینه برنامه ریزی شده اند.

فاصله مناسب بین مسیرهای پخت و پز

علاوه بر پخت و پز و شست و شو، سایر فرآیندهای کاری برای تهیه و آماده سازی غذا در آشپزخانه انجام می شود. این کار به یک صفحه کار مناسب برای خرد کردن سبزیجات، برش دادن گوشت یا ورز دادن خمیر نیاز دارد. این قسمت به طور ایده آل بین اجاق گاز و سینک قرار دارد: به عنوان مثال، هویج را می توان در سینک شستشو داد، روی میز کار برش داد و مستقیماً در قابلمه قرار داد.

مسیر پخت و پز

فاصله بین اجاق گاز و سینک در آشپزخانه معمولا باید کم باشد تا کارایی بیشتری داشته باشد. بین اجاق گاز و سینک باید حداقل 80 سانتی متر صفحه کار وجود داشته باشد. در این قسمت می توان مقدمات پخت واقعی را انجام داد و در صورت لزوم، اقلام مستعمل را شست. در حالت ایده آل، در صورت داشتن فضا، صفحه کار 120 سانتی متر بین اجاق گاز و سینک ظرفشویی است تا وسایل آشپزخانه را نیز بتوان روی میز کار قرار داد.

بین یخچال و اجاق گاز باید حداقل 50 سانتی متر فاصله باشد تا بتوانید غذاهایی را که از یخچال بیرون آورده اید زمین بگذارید و همچنین در هنگام پخت و پز آزادی حرکت کافی داشته باشید.

در آشپزخانه L شکل، مناطق آشپزخانه به‌طور ایده‌آل به گونه‌ای طراحی شده‌اند که فضای کار کافی در سمت چپ و راست وجود داشته باشد. در کنار سینک توکار باید 50 سانتی متر فاصله باشد تا مثلاً برای ظروف شسته شده فضا فراهم شود.

همین فاصله در مورد اجاق گاز نیز صدق می کند. کارشناسان آشپزخانه از طراحی اجاق گاز به طور مستقیم کنار دیوار اجتناب می کنند، زیرا فضایی برای گذاشتن قابلمه وجود ندارد. علاوه بر این، یک مورد ناخوشایند وجود دارد که دیوار می تواند در اثر پاشش کثیف شود.

در یک  آشپزخانه جزیره، حداقل باید 120 سانتی متر بین ورودی آشپزخانه وجود داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که دو نفر می توانند به راحتی در کنار یکدیگر و پشت سر یکدیگر حرکت کنند. 

فضای آشپزخانه چقدر باید باشد

فضای چیدمان آشپزخانه در حالت ایده آل، باید به صورتی باشد که آزادی حرکت کافی در آشپزخانه وجود داشته باشد تا چند نفر بتوانند در آشپزخانه کار کنند. 

اگر قرار است میز ناهارخوری در آشپزخانه باشد، حداقل فاصله تا دیوار 120 سانتی متر حفظ شود، زیرا  در این صورت شخصی می تواند پشت میز راه برود، حتی اگر فرد دیگری در همان زمان پشت میز بنشیند.

میز ناهارخوری که قرار است نزدیک به یونیت آشپزخانه قرار گیرد نیاز به فاصله کافی تا کابینت آشپزخانه دارد تا کشوها و کمدها به راحتی باز شوند. فاصله بین میز و کابینت های زمینی باید 135 سانتی متر باشد.

برای اینکه بتوان ماشین ظرفشویی را به درستی استفاده کرد، باید حداقل 120 سانتی متر در نظر گرفته شود. این حداقل ابعاد فاصله کافی تا میز ناهارخوری است.

اگر فرد دیگری نیاز به آزادی حرکت در پشت ماشین ظرفشویی اپن دارد، باید حدود 170 سانتی متر در نظر گرفته شود تا دو نفر بتوانند در آشپزخانه و با ماشین ظرفشویی کار کنند. همه این فاصله ها فاصله هایی هستند که باید حداقل در نظر گرفته شوند. 

فاصله های کار در آشپزخانه

فاصله کاری در آشپزخانه به اندازه پیاده روی مهم است. زیرا فاصله کاری تضمین می کند که کار می تواند راحت و کارآمدتر در آشپزخانه انجام شود. وضعیت نامناسب که ناشی از فاصله کاری نامناسب در آشپزخانه است، لذت آشپزی و کار در آن را کاهش می دهد.

فاصله کار در آشپزخانه

ابتدا باید ارتفاع کار درست تعیین شود. این بر اساس شخصی است که عمدتا از آشپزخانه استفاده می کند. ارتفاع کار بهینه حدود 15 سانتی متر زیر آرنج است. این وضعیت بدنی سالم را تضمین می کند و کار را آسان تر می کند.

کابینت های دیواری نیز در ارتفاع مناسب باید نصب شود. فاصله 50 تا 65 سانتی متری بین کابینت دیواری و زمینی توصیه می شود.  عمق یونیت زمینی 60 سانتی متر و عمق یونیت دیوار استاندارد 30 سانتی متر اعمال می شود. این تضمین می کند که می توانید بدون اینکه کاربر آشپزخانه سر خود را به یونیت های دیواری بکوبد، راحت کار کنید.

با عمق یونیت زمینی 65 سانتی متر، ارتفاع بین کابینت ها می تواند کوچکتر باشد.در اینجا، یونیت های دیواری را می توان تا فاصله 48 سانتی متری پایین آورد بدون اینکه راحتی آشپزخانه کاربر را محدود کند.

اگر عمق کابینت های زمینی 80 سانتی متر باشد می توان ارتفاع بین کابینت ها را 42 سانتی متر انتخاب کرد.

 

فاصله استاندارد هود

یکی دیگر از ابعاد مهمی که در طراحی آشپزخانه باید به آن توجه داشت اندازه و فاصله صحیح هود است. در اینجا اندازه و نوع اجاق گاز برای نصب هود تعیین کننده است.

ارتفاع نصب هود بستگی به نوع اجاق گاز متفاوت است. در مورد اجاق گاز برقی فاصله توصیه شده حدود 60 سانتی متر اعمال می شود. در مورد اجاق های گازی باید فاصله 65 سانتی متر در نظر گرفته شود.

برای اطمینان از اینکه بخارهای اجاق گاز را می توان به طور بهینه استخراج کرد، توصیه می شود از هودهای پهن استفاده کنی . به دلیل جریان هوا در آشپزخانه، بخار معمولاً به صورت عمودی بالا نمی رود. برای اینکه بتوانید بخار را به طور موثر جذب کنید، هود باید روی اجاق گاز پهن باشد.

 برای آشپزخانه چزیره که از هود جزیره ای استفاده می کنند، بهتر است با 18 سانتی متر و زاویه 10-12 درجه طراحی شود. بنابراین کارشناسان آشپزخانه عرض هود زیر را توصیه می کنند:

اجاق گاز 60 تا 75 سانتی متر : هود استخراج 90 سانتی متر
اجاق گاز 80 تا 90 سانتی‌متر: هود استخراج‌کننده 120 سانتی‌متری
اگر به دلایل فضایی نمی توان هود  عریض تری را طراحی کرد، هود با لبه توصیه می شود که سرعت جریان بیشتری در لبه نسبت به هودهای دارای استخراج سطحی دارد.

جریان متقاطع نیز باید در نظر گرفته شود، که به ویژه در جزایر پخت و پز آزاد با هود استخراج جزیره رخ می دهد. به همین دلیل است که هودهای جزیره ای باید بیشتر از هودهای دیواری روی اجاق زیرین همپوشانی داشته باشند.

بهینه برای غذاخوری

اگر آشپزخانه فضای کافی برای طراحی یک فضای ناهارخوری در آن دارد، باید چند نکته مهم را از قبل در نظر گرفت: مثلاً چند نفر باید سر میز باشند؟ آیا خرید میز برای اعضای خانواده کافی است یا به دلیل پذیرایی از مهمانان به میز بزرگتر نیاز دارید؟ میز باید چه شکلی داشته باشد: مربع، مستطیل یا گرد؟ و نکته آخر اینکه فضای ناهارخوری با میز و صندلی چقدر در اتاق نیاز دارد. برای آگاهی از این موضوع، مقادیر راهنمای ما برای ابعاد و فواصل بهینه منطقه غذاخوری کمک خواهد کرد.

برای اینکه بتوان به راحتی پشت یک میز با چند نفر بنشیند، فضای مورد نیاز 60 در 40 سانتی متر را برای هر نفر محاسبه می کند. برای اینکه یک نفر بتواند به راحتی پشت میز غذا بخورد، به عرض میز 60 سانتی متر نیاز دارد. به منظور افزایش راحتی در ناهار خوری، می تواند کمی بیشتر نیز باشد. اگر قرار است افراد در انتهای سر بنشینند، 40 سانتی متر عرض اضافی محاسبه می شود تا غذا خوردن در جلوی سر نیز امکان پذیر باشد.

عمق میز از فضای مورد نیاز برای هر نفر و فضای ذخیره سازی در وسط جدول محاسبه می شود. عمق 40 سانتی متر برای هر نفر ایده آل است. اگر دو نفر روبروی هم نشسته باشند و در وسط آن بین 10 تا 20 سانتی متر فضای کاسه و لیوان وجود داشته باشد، کل عمق میز 90 تا 100 سانتی متر است.

به این ترتیب ابعاد میز ناهارخوری بسته به تعداد افراد به شرح زیر است:

ابعاد میز مستطیلی

4 نفر: W 120 x D 90-100 سانتی متر
6 نفر: W 180 x D 90-100 سانتی متر
8 نفر: W 240 x D 90-100 سانتی متر

اگر تصمیم به انتخاب میز ناهارخوری گرد دارید، می توانید از یک فرمول ساده برای تعیین اندازه یا قطر میز استفاده کنید. به عنوان مثال میز با قطر 100 سانتی‌متر، این مقدار را به عدد پی (3.14) ضرب و بر 60 تقسیم می‌شود. عدد کمی بیشتر از 5 را می‌دهد. بنابراین می توانید پنج صندلی را در یک میز با قطر 100 سانتی متر قرار دهید.

ابعاد میز گرد

4 نفر: Ø 80 سانتی متر
5 نفر: Ø 100 سانتی متر
6 نفر: Ø 120 سانتی متر
8 نفر: Ø 160 سانتی متر

در آشپزخانه های کوچک اغلب فضای کمی برای میز ناهارخوری وجود دارد. یک میز مربع می تواند یک راه حل غذاخوری راحت در اینجا باشد. برای میزهای مربع چهار نفره، این باید حداقل 1 متر مربع باشد تا پای افراد به هم نخورد. 

ابعاد میز مربع

4 نفر: عرض 100 x 100 سانتی متر
8 نفر: عرض 145 x 145 سانتی متر

علاوه بر اندازه میز، فضای موجود در اتاق نیز بسیار مهم است، زیرا در کنار میز فضایی برای صندلی ها و آزادی حرکت لازم است. فاصله لبه میز تا دیوار زمانی که افراد در کنار میز نشسته اند در حالت ایده آل 60 سانتی متر است. زیرا فضا برای نشستن راحت و هل دادن صندلی به عقب برای بلند شدن لازم است.

اگر قرار است افراد از کنار میز عبور کنند، فاصله 100 سانتی متری تا دیوار ایده آل است تا آزادی حرکت محدود نشود. اگر افراد در این سمت میز نشسته اند، فاصله 120 سانتی متری توصیه می شود.

ابعاد میز

خلاصه مطالب

به طور خلاصه، هنگام چیدمان یک آشپزخانه ارگونومیک، باید به این ابعاد و فاصله های مهم توجه کنید:

ابعاد مبلمان آشپزخانه: انواع ارتفاع، عمق و عرض برای مبلمان آشپزخانه و کابینت لوازم آشپزخانه موجود است.
ارتفاع بین کابینتی: فاصله بین کابینت های بالا و پایین به طور ایده آل 50 سانتی متر تا 65 سانتی متر است.
هود اکستراکتور: فاصله برای اجاق گازهای شیشه ای سرامیکی 65 سانتی متر و برای اجاق گاز 90 سانتی متر باشد.
ارتفاع کار: ارتفاعات در آشپزخانه باید بر اساس کاربران اصلی آشپزخانه باشد. ارتفاع محل کار 15 سانتی متر زیر آرنج، ارتفاع اجاق گاز 20 سانتی متر زیر زانو و ارتفاع سینک 15 سانتی متر زیر زانو نسبت به کف سینک می باشد.
فواصل کاری: با برنامه ریزی بهینه، می توان یک مثلث جادویی بین مناطق آشپزخانه برای پخت و پز، شست و شو و خنک کننده ترسیم کرد تا فاصله پیاده روی را کوتاه نگه دارد.
فاصله بین قسمت های آشپزخانه : فاصله ایده آل بین قسمت های پخت و پز و شستشو باید 80 سانتی متر باشد تا فضای کافی برای کار وجود داشته باشد. فاصله بین محل پخت و پز و خنک کننده باید 50 سانتی متر باشد تا بتوان غذا را گذاشت. بین یک جزیره آشپزخانه و ردیف مقابل باید 120 سانتی متر فاصله باشد.
فضای ناهارخوری : بین میز ناهارخوری و دیوار باید 120 سانتی متر و در طرف مقابل بین کابینت های آشپزخانه 135 سانتی متر فاصله باشد. فضای مورد نیاز 60 در 40 سانتی متر برای هر نفر محاسبه می شود.
تمامی ابعاد و فواصل مهم دوباره در اینفوگرافیک زیر در ابعاد آشپزخانه خلاصه شده است.