جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
 • خانه
 • >
 • مقالات
 • >
 • کابینت ممبران و وکیوم چه تفاوت هایی با هم دارند؟

کابینت ممبران و وکیوم چه تفاوت هایی با هم دارند؟

 

کابینت ممبران و وکیوم دو روش متداول در تولید کابینت هستند. کابینت ممبران، یک فرآیند است که در آن با استفاده از دستگاه‌ های صنعتی و پیشرفته، روکشی از جنس PVC روی سطح کابینت اعمال می‌شود. این روکش به کابینت شکل و ظاهری زیبا و مقاوم در برابر رطوبت و خش می‌بخشد.

از طرف دیگر، کابینت وکیوم نیز یک روش تولید است که در آن از دستگاه پرس وکیوم برای اعمال روکشی از مواد پی وی سی بر روی کابینت استفاده می‌شود. این روش نیز به کابینت شکل و ظاهری جذاب و محکم می‌بخشد.

هر دو نوع کابینت دارای ویژگی‌ ها و مزایای خود هستند. در زیر به برسی هر دو نوع تولید می پردازیم:

 

 

کابینت ممبران و وکیوم چه تفاوت هایی با هم دارند؟

  ممبران چیست؟

دستگاه ممبران (Membrane Press Machine) برای چسباندن روکش PVC بر روی ام دی اف (MDF) با استفاده از فشار و حرارت استفاده می‌شود. این دستگاه ابعاد بزرگتری نسبت به دستگاه وکیوم دارد و می‌ تواند قطعات بزرگتر و بیشتری را در کمترین زمان روکش کند.

استفاده از مواد درجه یک و چسب مناسب در دستگاه ممبران بسیار مهم است تا کیفیت کار به حداکثر برسد. به دلیل استفاده از مواد با کیفیت و فرآیند تولید پیچیده‌ تر، قیمت دستگاه ممبران معمولاً گران‌ تر از دستگاه وکیوم است. این باعث می‌شود که دستگاه ممبران بیشتر در اختیار کارخانه‌ های بزرگ تولید کابینت ممبران باشد که به صورت صنعتی فعالیت می‌کنند.

 

 ممبران چیست؟

یشتر بخوانیم: کابینت ممبران چیست؟

 

 

 وکیوم چیست؟

در فرآیند تولید کابینت وکیوم، از روکش PVC (پلی وینیل کلرید) استفاده می‌شود. این روکش با استفاده از دستگاه پرس وکیوم که قیمت نسبتاً ارزان‌ تری نسبت به دستگاه ممبران دارد، روی قطعات ام دی اف چسبانده می‌شود. در واقع، در فرآیند وکیوم، روکش PVC تحت فشار وکیوم به قطعات کابینت چسبانده می‌شود و سپس تبدیل به کابینت نهایی می‌شود.

از آنجا که در فرآیند تولید کابینت از دستگاه پرس وکیوم استفاده می‌شود، می‌توان کابینت را به عنوان “کابینت وکیوم” نامید.

 

 وکیوم چیست؟

بیشتر بخوانیم: کابینت نئوکلاسیک چیست؟

 

 

وپژگی های کابینت ممبران و وکیوم نسبت به هم:

کابینت‌ ممبران و وکیوم در ظاهر شبیه به یکدیگر هستند و مشتریان به راحتی نمی‌ توانند تفاوت آنها را تشخیص دهند. اما با توجه به برخی مشخصه‌ ها و ویژگی‌ هایی که اشاره خواهیم کرد، می‌ توانید تفاوت بین کابینت ممبران و وکیوم را تشخیص دهید:

 • کیفیت سطح روکش: در کابینت ممبران، سطح روکش صاف و بدون برآمدگی است و معمولاً بدون دون‌ دون یا پوست پرتقالی است. در حالی که در کابینت وکیوم، به دلیل فرآیند انجام شده با دستگاه ارزان‌ تر و در محیطی غیر استاندارد، ممکن است سطح روکش دون‌ دون داشته باشد.
 • نیاز به سوراخ‌ های مخفی: در کابینت وکیوم، برای ایجاد فشار باد و چسباندن روکش، نیاز به سوراخ‌ های کوچک در درب کابینت است. این سوراخ‌ ها بعداً با بتونه های مخصوصی مخفی می‌شوند. در حالی که در کابینت ممبران، نیازی به سوراخ‌ ها وجود ندارد و روکش به طور کامل  بر روی درب چسبیده است.
 • استفاده از دستگاه صنعتی: کابینت ممبران با استفاده از دستگاه صنعتی و گران قیمتی تولید می‌شود. بنابراین، این نوع کابینت بیشتر توسط کارخانه‌ ها و شرکت های بزرگ تولید می‌شود. در حالی که کابینت وکیوم ممکن است با استفاده از دستگاه‌ های ارزان‌ تر و در محیط‌ های غیر استاندارد تولید شود.

با مشاهده‌ این موارد و با توجه به دقت و آگاهی درباره‌ فرآیند تولید هر کابینت، می توانید به راحتی کابینت ممبران را از کابینت وکیوم تشخیص دهید.

 

وپژگی های کابینت ممبران و وکیوم نسبت به هم

بیشتر بخوانید: تفاوت کابینت ممبران با ام دی اف

 

 

کابینت ممبران و وکیوم کدام را خرید کنیم؟

تصمیم نهایی برای خرید کابینت ممبران و وکیوم بستگی به نیازها و بوجه شما دارد. با بررسی نکات کلیدی ارائه شده، می‌ توانید تصمیم مناسبی بگیرید:

 • شکل و ظاهر: بررسی نمونه‌ های واقعی و متناسب با سلیقه شما می‌تواند در تصمیم‌ گیری شما کمک کند.
 • کیفیت و دوام: بررسی کیفیت ساخت و استفاده از مواد درجه یک در هر نوع کابینت مهم است.
 • قابلیت تمیزکاری: هر دو نوع کابینت قابلیت تمیزکاری دارند، اما بهتر است از محصولات ممبران استفاده شود.
 • قیمت: کابینت ممبران قیمت گران و کابینت وکیوم قیمت ارزان تری دارد.
 • تجربه و تخصص: تجربه و تخصص سازندگان و تهیه ام دی اف درجه یک می تواند در تصمیم شما موثر باشد.
 • مقاومت در برابر رطوبت: در محیط‌ هایی که رطوبت وجود دارد، کابینت ممبران بهتر عمل می‌کند.
 • تنوع طرح و رنگ:هر دو کابینت دارای تنوع رنگی یکسانی هستند ولی در کابینت ممبران جنس روکش بادوام بیشتر استفاده می شود.
 • زمان تولید و نصب: زمان تولید و نصب کابینت ممبران ممکن است بیشتر باشد، بنابراین اگر زمان تحویل برای شما مهم است، این موضوع را در نظر بگیرید.

در نهایت، اگر شما تمایل دارید کابینت وکیوم را خریداری کنید، پیشنهاد می‌کنم از این تصمیم صرف نظر نکنید و خرید نکنید. ولی اگر دنبال کابینت استاندارد با دوام بالا هستید و زمان برایتان مهم است، و از شرایط  کابینت قسطی می خواهید استفاده کنید، می‌توانید به جای کابینت وکیوم بی کیفیت، کابینت سفید و آماده را انتخاب کنید. این تصمیم بستگی به نیازها و خواسته های شما دارد و همیشه می‌توانید با توجه به شرایط و محدودیت‌ های خود، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

 

کابینت ممبران و وکیوم کدام را خرید کنیم؟

بیشتر بخوانید: کابینت کمدی یا ایستاده چیست؟

صد درصد کابینت ممبران را پیشنهاد می کنیم چون عمر طولانی تری دارد.

کابینت وکیوم معمولا از مواد درجه دو و با دستگاه ارزان و در محیط غیر استاندارد تولید می شود.

معمولا کابینت آماده ممبران با استفاده از دستگاه وکیوم تولید می شود و به اسم ممبران فروخته می شود. اگر از سازنده و کیفیت آن مطمئن هستید خرید کنید ولی تا جایی که می توانید بهترین گزینه برای کابینت آماده مدل ام دی اف معمولی است که به سبک مدرن ساخته می شود و جزو کابینت ارزان و بادوام به حساب می آید.